Kopalino

Opis miejscowości:

Kopalino to wieś nadmorska na Pobrzeżu Kaszubskim, położona między latarnią morską Stilo a Białogórą. Miejscowość ta otoczona jest pięknymi i czystymi terenami leśnymi, w których wytyczone są trasy rowerowe i konne zachęcające do przejażdżek.

W odległości około 1 km. od centrum Kopalina znajduje się Jezioro Kopalińskie – jest to wspaniałe miejsce dla miłośników wędkowania (lin, leszcz, karaś, szczupak, okoń, węgorz).

Trochę historii:

Kopalino to prastara osada, która istniała już w IX w. O jej sędziwym wieku świadczyć mogą unikalne kurhany usytuowane w pobliżu wsi. Mieszkańcy żyli tu niegdyś z rybołówstwa, gdyż pobliskie Jezioro Kopalińskie obfitowało w ryby. Zwłaszcza dużo tu było linów, które łowiono w wielkich ilościach i składano na brzegu w kopy. Stąd też prawdopodobnie wywodzi się nazwa miejscowości – kopy linów czyli Kopalino.

Nazwa Kopalino była początkowo tylko określeniem obszaru gruntu dla tzw. Lubiatowskich Chat, należacych do Lubiatowa, dopiero w XVIII wieku została  ta część oddzielona i określona jako samodzielna jednostka osadnicza.

W kronikach rodziny von Bartschen z lat 1750-1776 wymienia się członków rodziny von Lubtow-Lubiatowskich, którzy mieli swoją siedzibę w Kopalinie: Jerzy, Jakub, żona Katarzyna z domu Kukowska, Michalina Krystyna v. Lubiatowska z domu Lewińska i inni.

Przez wieki była to wieś typowo rolnicza, ale słabe gleby nie zapewniały godziwego utrzymania. Ostatnie lata pokazały jak szybko wieś to przekształca się w miejscowość turystyczną. Z roku na rok przybywa w Kopalinie noclegów oraz turystów. A tak naprawdę tym, co przyciąga do Kopalina jak magnes jest przyroda: roślinność, zwierzęta, zapach lasu i grzybów po deszczu.